Turistika a koupání

 

 • Domů
 • Turistika a koupání

Turistika a koupání

Koupání v Červené Vodě a okolí

 

Koupaliště Králíky

https://www.navylet.cz/cs/koupani/cervena-voda

http://www.turistik.cz/cz/kraje/pardubicky-kraj/okres-usti-nad-orlici/cervena-voda-okres-usti-nad-orlici/kategorie/volny-cas/koupani/okoli-20/

Termální lázně Velké Losiny cca 40km

Přehrada Pastviny cca 20 km https://prehrada-pastviny.cz/cs

Aquacentrum Šumperk cca 20 km http://www.aquacentrum.net/

 

Pěší turistika

http://www.cervenavoda.cz/pesi-turistika

Na pěší výlet za zajímavými místy a cíly můžete vyrazit přímo z Červené Vody nebo se přiblížit autem do sousedních Jeseníků či Orlických hor.

 

ROZHLEDNA NA KŘÍŽOVÉ HOŘE

(2km od naší vilky, můžete se na ni dívat z okna)

http://rozhledny.webzdarma.cz/krizovahora.htm

Otevírací doba

listopad až březen - ZAVŘENO, v případě dobrého počasí a dostupnosti pouze na objednávku
duben a říjen - otevřeno v sobotu a v neděli od 13 do 15 hod.
květen, červen a září - otevřeno v sobotu a v neděli od 10 do 17 hod.
červenec a srpen - otevřeno každý den od 10 do 17 hod.

Jednotné vstupné 20 Kč.

Otevírací doba je platná pouze v případě dobrého počasí. Mimo otevírací dobu lze vstup pro skupinu alespoň 5 osob dohodnout předem - v pracovní dny na tel. 465 626 212.

Více informací: http://www.cervenavoda.cz/rozhledna-na-krizove-hore

 

Další rozhledny v okolí: 

http://www.cervenavoda.cz/rozhledny

Dostupné turistické cíle

 • Králický Sněžník - Autem dojedete za 20 min na parkoviště Ski Sněžník Dolní Morava a vyražte podle řeky Moravy až k jejímu pramenu a dál na vrchol Králického sněžníku. Pěkná cesta vede také z Vysokých Šibřidovic.
 • Praděd - Autem pojedete asi hodinu až hodinu a půl  do Karlovy Studánky. Pak jděte podél Bílé Opavy přímo až na Praděd. Můžete jít také z driuhé strany od Červenohorského sedla, kde také můžete nechat auto. Cesta autem na sedlo přes Šumperk trvá asi hodinu.
 • Šerák - Vlakem nebo autem dojedete na Ramzovou a tam podél lanové dráhy a následně starou koňskou cestou až na Šerák.
 • Králický sněžník podle serveru turistika.cz

Památky v obci: 

http://www.cervenavoda.cz/pamatky

 

Pěšky po Králicku

Zdroj: https://www.kraliky.eu/#101/

Králický Sněžník (1424 m)
Nejvyšší vrchol Pardubického kraje s jedinečným kruhovým výhledem zejména na Hrubý Jeseník, Orlické hory a Kladskou kotlinu v Polsku. Zbytky bývalé rozhledny zbořené v roce 1973. Pod vrcholem pramen řeky Moravy a nedaleko u základů bývalé Liechtensteinovy chaty soška Slůněte – dnešní symbol Králického Sněžníku.

 1. Z Dolní Moravy (BUS konečná).  Po žluté turistické značce. *Pod Vilemínou 4,5 km, *Nad Sněžnou chatou 8,5 km, *Pramen Moravy 9,5 km, *Králický Sněžník – vrchol 10 km.
 2. Z Prostřední Lipky. Po červené turistické značce: *Pod Klepáčem 4 km, *U Zbojnické chaty 13 km, *Králický Sněžník – vrchol 18 km.
 3. Ze Stříbrnic. Po žluté turistické značce. *Návrší (turistická chata) 2 km, *Nad Adéliným pramenem 3,5 km. Napojení na červenou turistickou značku. *Sedlo pod Králickým Sněžníkem 5,5 km, * Nad Sněžnou chatou 6,5 km, *Pramen Moravy 7 km, *Králický Sněžník – vrchol 7,5 km.

Suchý vrch (995 m)  a  tvrz Bouda
Nejvyšší hora Bukovohorské hornatiny (995m). Na vrcholu turistická chata s 32m vysokou rozhlednou. Tvrz Bouda - největší v původní podobě zpřístupněný objekt československého opevnění z let 1935-1938 na Králicku.

 1. Z Králík. Po červené turistické značce. *Bouda 10,5 km, *Suchý vrch 13,5 km.
 2. Z Dolních Boříkovic. Po červené turistické značce. *Bouda 3 km, *Suchý vrch 6 km.
 3. Z Mladkova. Po červené  turistické značce: *Bouda 6 km, *Suchý vrch 9 km.
 4. Z Těchonína. Po zelené turistické značce: *Bouda  6,5 km, *Suchý vrch 9,5 km.

Kaple sv. Trojice a Severomoravská chata
Kamenná mariánská poutní kaple sv. Trojice na úpatí vrchu Jeřáb v nadmořské výšce 862 m. Podle pověsti původní dřevěná kaple z roku 1746 vystavěna jako poděkování obyvatel Králík za šťastnou záchranu před Prusy ve Slezských válkách, nynější kaple byla vystavěna v roce 1898. V okolí radioaktivní prameny, nejznámějším udržovaný Rudolfův pramen. Na blízkém vrcholu Pohořelec turisty hojně vyhledávaná Severomoravská chata.
Z Králík po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km, *Hedeč, rozcestí, 3 km, *rozhledna na Vrchu Val 3,5 km, (totožně jako na rozhlednu na Vrchu Val), *Horní Orlice 4 km, *Kaple sv. Trojice 8 km, Severomoravská chata 9 km.

Pramen řeky Tiché Orlice
Nově upravený pramen řeky v lesích na úbočí vrchu Jeřábu.
Z Králík po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km, *Hedeč, rozcestí, 3 km, *rozhledna na vrchu Val 3,5 km, (totožně jako na rozhlednu na vrchu Val) *Horní Orlice 4 km. Dále zvláštní značení (žlutý půlměsíc v bílém poli) *Horní Orlice – pramen 5 km.

Rozhledna na vrchu Val
Železná rozhledna v nadmořské výšce 788 m n.m. na vrchu Val byla otevřena v roce 2003. Celková výška rozhledny je 34,4 m, vyhlídkový ochoz leží ve výšce 22 m. Vlastníkem rozhledny je Vodafone Czech Republik a.s., provozovatelem město Králíky. Rozhledna poskytuje nádherný výhled na pohoří Králické Sněžníku a Hrubého Jeseníku.
Z Králík po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km (totožně jako na Poutní místo Hora Matky Boží), *Hedeč, rozcestí, 3 km, *rozhledna na Vrchu Val 3,5 km.

Poutní místo Hora Matky Boží
Nejvýznamnější barokní památka regionu. Vybudována na popud královéhradeckého biskupa Tobiáše Jana Beckera. V letech 1696 - 1700 postaven barokní poutní kostel - trojlodní bazilika se dvěma čtyřbokými věžemi v průčelí, v letech 1701 - 1704 postaven čtyřkřídlý ambit a za ním v letech 1706 - 1710 samotná budova kláštera servitů, později redemptoristů. Příchod z Králík 1,5 km dlouhou památnou alejí s osmi šestibokými kapličkami.
Z Králík. Po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km.

Studánka a Mariánský pramen
Malebné údolí v blízkosti Poutního místa Hora Matky Boží. V roce 1704 postaven sloup s mariánským obrázkem. V roce 1844 vybudována lázeňská budova a v jejím sousedství hostinec. Obojí vyhořelo. Dodnes zachován pouze pozdější dům pro správce vodovodu.
Z Králík. Po žluté turistické značce do aleje (totožně jako na Poutní místo Hora Matky Boží), odsud neznačená asfaltová cesta vpravo. *Studánka 1,5 km.

Vojenské muzeum
Vojenské muzeum – vojensko-historická expozice – osobnosti, zbraně, munice, uniformy, těžká bojová technika – československá armáda v roce 1938, československé opevnění 1935-1938.
Z Králík. Po červené turistické značce (směr Prostřední Lipka). *Vojenské muzeum 1,5 km.

„Králické oko“
Oblíbené výletní místo zdejších obyvatel. Vodní nádrž při jižním okraji města o rozloze 7 ha, hloubka vody průměrně 2,5 m. Nádrž využívána jako chovný rybník, raritou úlovek 18 kg sumce před několika lety.
Z centra Králík po červené turistické značce směr Suchý vrch až ke zdravotnímu středisku, dále neznačenou cestou vlevo - ulicí Plynárenská ven z města. *Vodní nádrž 1 km.

Křížová hora u Červené Vody (735 m)
Dříve známé poutní místo nad obcí Červená Voda. Dřevěná kaple, křížová cesta se 12 zastaveními a hospůdka po roce 1945 zdevastovány čsl. i sovětskou armádou, okolí sloužilo jako vojenské cvičiště. Dnes zde stojí 25 m vysoká rozhledna, otevřena 16. 6. 2007, která poskytuje výhled na jižní výběžky Orlických hor - Bukovou horu a Suchý vrch, masiv Králického Sněžníku a romantické okolí vrcholu Jeřáb v Hanušovické vrchovině.
Z Králík. Od koupaliště starou silnicí směr Červená Voda, kolem Monseova kříže (bývalé popraviště), rovně přes silnici v obci Dolní Orlice. V Šanově od kostelíka po žluté turistické značce až na vrchol Křížové hory. *Dolní Orlice 2,5 km, Šanov 4 km, Křížová hora 6 km.

Využijte možnost hraničního přechodu Dolní Lipka k návštěvě kladských obcí na území Polska. Např. milovníci pstruhů a dalších sladkovodních ryb mohou navštívit nově vybudované rybniční hospodářství s vynikající rybí restaurací v nedaleké vesnici Kamieńczyk.

 

Turistické zajímavosti

https://www.kraliky.eu/#105/

Dělostřelecká tvrz Hůrka http://hurka.boudamuseum.com/
Vojenské muzeum Králíky http://www.armyfort.com/
Dělostřelcká tvrz Bouda http://www.boudamuseum.com
Pěchotní srub K - S 14 U cihelny http://cihelna.militaryclub.info/
Pěchotní srub K - S 8 U nádraží http://k-s8.webnode.cz/
Lehký objekt vz. 37 č. 111  
Pěchotní srub K - S 5 U potoka http://www.ks5.cz/
Vojenké muzeum Lichkov http://www.forteg.cz/K32/bunkr/uvod.htm
Muzeum Vysoký kámen http://vhtm.valka.cz/index_soubory/Page702.htm
Dělostřelecká pozorovatelna K - S 12b Utržený http://www.pozorovatelna.net/

Autem po Králicku

Zdroj: https://www.kraliky.eu/#103/

Pastvinská přehrada
43 m vysoká přehrada zadržuje vodu v délce 8 km. Asi 1 km pod hlavní hrází se nachází vyrovnávací vodní nádrž Nekoř. Nad hrází na pravém břehu řeky stojí zbytky zříceniny neznámého hradu „Vejrov“. Břehy nádrže s několika kempy a tábořišti poskytují ideální podmínky pro rekreaci, vodní sporty a rybolov.
*Příjezd: Králíky – Dolní Lipka – Lichkov – Mladkov – Pastviny (17 km).

Zemská brána
Divoká Orlice, která dosud tvoří hraniční řeku, náhle mění svůj směr a vstupuje celým svým tokem na naše území, kde si svým dravým proudem prohloubila romantický zářez v rulových skalách. V letech 1900 - 1903 byla v tomto místě řeka překlenuta mostem postaveným italskými staviteli, který byl příznačně nazván „Zemská brána“. 
Romantický pěší výlet po naučné stezce začíná nedaleko Klášterce nad Orlicí a na délce asi 3 km má 22 zastavení věnovaných přírodě a pohraničnímu opevnění.
*Příjezd: Králíky – Mladkov – Pastviny – Klášterec nad Orlicí (20 km).

Kunvald
Roku 1457 zde bratr Řehoř založil Jednotu bratrskou, jejímž úkolem bylo očištění církve a pravý křesťanský život v lásce. Sbor Jednoty bratrské býval v domě č. 238, ve kterém se nyní nachází muzeum. J.A. Komenského a Jednoty bratrské. Domek je typickým představitelem zdejší lidové architektury. V jeho blízkosti stojí pomník Jana Amose Komenského.
*Příjezd: Králíky – Mladkov – Žamberk – Kunvald (31 km).

Žamberk
Chloubou města vždy býval zámek (nyní účelově využit), jeho součástí je kaple Nanebevzetí Panny Marie, kde se dodnes konají komorní koncerty. Za prohlídku stojí rozsáhlý zámecký park, který byl zřízen koncem 19. století v anglickém stylu. Zde se nacházela hvězdárna, kde roku 1858 působil dánský hvězdář Theodor Brorsen. V bývalé budově Kateřinského špitálu na západním okraji města sídlí Městské muzeum. Poblíž muzea se rozkládá unikátní židovský hřbitov. V místní části Helvíkovice stojí rodný dům Prokopa Diviše s modelem prvního vynálezcova bleskosvodu. Letecký klub nabízí vyhlídkové lety nad Žamberkem a okolím.  
*Příjezd: Králíky – Mladkov – Pastviny -Žamberk (26 km).

Letohrad
Město v malebném podhůří Orlických hor. Dominantou je zámek s expozicí původního mobiliáře a obrazovou galerií malířů Umlaufových a Alfonse Muchy. V Městském muzeu se nachází originální sáně, na kterých císař Napoleon prchal v roce 1812 z Ruska. Muzeum řemesel - zajímavé expozice tvoří více než 30 uměleckých dílen jednotlivých řemesel převážně z doby 1890 – 1930 na ploše 480 m jako např. vodní mlýn, zpracování lnu, kovář, paramentář a jiné. Muzeum je svým obsahem i uspořádáním unikátní v České republice.
*Příjezd: Králíky – Mladkov – Jablonné nad Orlicí  - Šedivec - Letohrad (30 km).

Lanšperk
Hrad stojí na skále nad údolím řeky Tiché Orlice, byl založen v 2. polovině 13. století z pověření Přemysla Otakara II. Postupem času se Lanšperk stal střediskem rozsáhlého panství. Roku 1622 je hrad uveden jako pustý a zkáza byla dokonána v průběhu 18. století, kdy zřícenina hradu sloužila jako zdroj materiálu pro stavby v okolních vsích.
*Příjezd: Králíky – Mladkov – Jablonné nad Orlicí  - Šedivec - Letohrad – Dolní Dobrouč - Lanšperk (40 km).

Potštejn
Letovisko v údolí Divoké Orlice, připomíná se r. 1287. Městečko vzniklo v podhradí gotického hradu, jehož osudy sdílelo až do pol. 17. století, kdy byl hrad již pustý. V roce 1339 byl hrad po dobytí rozbořen a zabrán Karlem IV. V I. 1346 – 1355 znovu postaven a roku 1495 prodán Pernštejnům. V 17. století zpustl. Hrad a zámek v městečku jsou dějištěm povídky A. Jiráska „Poklad“. 
*Příjezd: Králíky – Mladkov – Žamberk – Vamberk - Potštejn (50 km).

Jablonné nad Orlicí
Historický střed města byl prohlášen městskou památkovou zónou. Významnými památkovými objekty jsou hotel Černý medvěd - roubené selské stavení s pavlačí a pizzerie Srdíčko - roubený patrový  dům  z  konce  18.   století.  V  nově  zrekonstruovaném  patrovém měšťanském domě čp. 30 sídlí pamětní síň s expozicí o historii města a místním rodáku Petru Figulu Jablonském (zeť a nejbližší spolupracovník J. A. Komenského). Za městem ve směru na Orličky se nachází romantické skalnaté údolí Orličského potoka s větším množstvím umělých jezírek – poldrů.
*Příjezd: Králíky – Mladkov – Jablonné nad Orlicí (22 km).

Štíty
Město se proslavilo v době nedávno minulé areálem Acrobat Park, který vybudoval olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta. Acrobat Park je největším letním skokanským areálem v Evropě. Své schopnosti si návštěvníci mohou vyzkoušet na můstcích nejrůznějších výšek pod dohledem zkušených instruktorů.
*Příjezd: Králíky – Červená Voda – Štíty (16 km).

Velké Losiny
Oblíbené lázně nedaleko Šumperka se sirnými prameny a termálním koupalištěm. Dominantou města je renesanční zámek ze 16.století se zámeckou obrazárnou (přehlídka děl italského, vlámského a holandského malířství 17. a 18. stol.), žerotínskou zbrojnicí, souborem pistolí a pušek a velkým zámeckým parkem. Při hlavní silnici se nachází areál staré papírny, v jehož části je dnes umístěno papírenské muzeum. Papírna byla založena na sklonku 16. století. Je to nejstarší nepřetržitě pracující papírna ve střední Evropě. Zde se vyrábí papír ručně.
*Příjezd: Králíky – Červená Voda – Šumperk – Velké Losiny (50 km).

Hanušovice
Město se zviditelnilo zejména svým proslulým pivovarem. Vybudoval ho již v roce 1874 mladý sládek Josef Mullschitzký. Dnes patří k první desítce největších pivovarů v ČR.
*Příjezd: Králíky – Červený Potok – Hanušovice (17 km).

 

Autor: Lukáš Král
Městské muzeum a
Informační centrum Králíky
Velké náměstí 365, 561 69 Králíky,
tel. + 420 465 631 117

e-mail: info@muzeumkraliky.czhttp://www.muzeumkraliky.cz
Provozní doba: Út-So 9.00-11.30, 12.30-16.00

Zdroj: http://www.cervenavoda.czhttps://www.kraliky.eu

Nové články


Zimní sezóna 2022/2023
Zimní sezóna 2022/2023

Ještě léto nekončí, ale pomaličku přišel čas na zimní rezervace apartmánu.

02.08.2022


Aquacentrum Šumperk
Aquacentrum Šumperk

20km od vily

12.01.2021


Na nákup do Biedronky v Polsku - 15km od vily
Na nákup do Biedronky v Polsku - 15km od vily

Dobré, jiné a levné potraviny (jezdíme tam převážně pro maso, sýry a sladkosti. Karta ...

12.01.2021


Międzygórze - vodopád na řece Wilczce (Wodospad Wilczki)
Międzygórze - vodopád na řece Wilczce (Wodospad Wilczki)

Největší atrakcí polské obce Miedzygorze nejsou zdejší klimatické lázně, ale pozoruhodný ...

24.07.2019


Bear Cave - Medvědí jeskyně
Bear Cave - Medvědí jeskyně

16 km směr Miedzylesie Medvědí jeskyně - jaskinia Niedźwiedzia - se nachází v masivu ...

24.07.2019


Aktuality


INSTAGRAM

Sledujte nás na Instagramu: cervenavoda461

22.04.2019


FACEBOOK

Sledujte nás na FB: www.facebook.com/cervenavoda461

07.01.2019


© Červená Voda 461 | Všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů

seo&grafika: SeoGraf | engine: SpeedWeb

×